Ana sayfa Anasayfa “TFF’yi uyarıyoruz! Caner’i Talisca’yı yaktınız, Quaresma’yı yedirtmeyiz!

“TFF’yi uyarıyoruz! Caner’i Talisca’yı yaktınız, Quaresma’yı yedirtmeyiz!

557
0
PAYLAŞ

Beşiktaş açıklama yaptı: Q7’ye fazla ceza vermeyin

Beşiktaş, Türkiye Kupası’ndaki Fenerbahçe maçında kırmızı kart gören Quaresma için Talisca ve Caner örneği vererek fazla ceza verilmesin açıklaması yaptı.

Beşiktaş açıklama yaptı: Q7'ye fazla ceza vermeyin

Geçtiğimiz Perşembe akşamı Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası yarı final ilk maçında siyah-beyazlılardan Ricardo Quaresma direkt kırmızı kart gördü.

Quaresma’nın kırmızı kartı maçın ardından en çok tartışılan konulardan biri oldu ve 6-7 maç ceza gelebilir söylemleri ortaya atıldı.

Tüm bu yaşanılanların ardından Beşiktaş bir açıklama yaptı Portekizli futbolcuya hak ettiğinden daha fazla ceza vermenin adaletsizlik yaratacağıını belirtti.

Siyah-beyazlıların açıklaması şu şekilde:

“ADİL OLMAYAN SONUÇLAR ORTAYA ÇIKTI”

“Türkiye’nin en köklü kulübü Beşiktaş, FIFA ve UEFA’nın “adil oyun” kurallarına da her zaman koşulsuz desteğiyle öncü bir kulüptür. 

Futbolun iyi ve güzel yanlarını ortaya çıkarmak Türk Futbol Camiasının tüm aktörlerinin görevidir.

Taraftarından basınına, kulüplerden Türkiye Futbol Federasyonu’na kadar Türk Futbolu’nun gelişmesi ancak herkesin iyiyi örnek alması ve adaletli olmasıyla sağlanabilir. 

Ancak maalesef ki; Fenerbahçe ile oynadığımız ve arzu etmediğimiz gelişmelerin yaşandığı son karşılaşmanın ardından gerek PFDK’ya yapılan sevklerde, gerekse kamuoyunda yapılan yorumlarda adil olmayan sonuçlar ortaya çıkmıştır.

 


“QUARESMA’YA UYGULANAN LİNÇ F.BAHÇELİ FUTBOLCULARIN HATALARINI GÖLGELEMEDİR”

Sahadaki futbolcular yanlış yapabilir, karşılığında cezalar verilebilir. Ancak adil olunmaz ise, birbirine benzer durumlarda farklı kararlar alınır ise bu sadece cezadan etkilenen kurumun değil, Türk Futbolu’nun zararına bir gelişmedir.

Bugün Quaresma’ya yönelik yapılan eleştirilerde haklılık payı vardır, ancak bu haklılık payı linç girişimi ile karıştırılmamalıdır.

Quaresma’ya karşı sergilenen linç halinin, arka planda Fenerbahçeli futbolcuların hatalarını gölgeleme tavrına dönüşmesi de dikkatlerden kaçmayacak kadar belirgindir.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilgili kurullarının cezalarda orantılı ve adil olma gerçeğinden uzaklaşması halinde, futbolumuza vereceği hasarlar tarif edilemez… 

“TARAFSIZ DEMEK İÇİN BEŞİKTAŞ’A FAZLA CEZA VERMEYİN”

Kimi kulüplerin Beşiktaşlı kimliğine sahip oldukları gerekçesiyle Türkiye Futbol Federasyonu’na yönelik ön yargılı söylemleri ne kadar haksızlık ise, ‘Beşiktaş’ı korumuyoruz, bakın ekstra cezalar veriyoruz” şeklinde anlaşılabilecek yaklaşımların da adil oyun kurallarına bağlılığı zedeleyeceği unutulmamalıdır.

Tarafsızlık algısı yaymak için cezaları normalin üzerinde vermek bir çözüm yolu değildir.

Suç var ise elbette ki ceza da vardır. Ancak abartılı cezalar adaleti zedeler, önyargıları büyütür ve başka mağduriyetler yaratır.

Mağduriyet var ise adalet mekanizması doğru işlememiş demektir. 

 


“TALISCA VE CANER OLAYLARI HAFIZALARDA”

Talisca’ya yapılan haksızlık herkesin malumudur. Caner konusu hala hafızalardadır.

Dünya futbolunda eşi benzeri görülmemiş (bundan sonra da bir daha görülemeyecek) bir şekilde Caner’e verilen cezadan sonra benzer ve daha ağır eylemlere aynı şekilde ceza verilmemiş olması TFF ve ilgili kurullarının kamuoyu nezdinde daha çok eleştirilmesine sebebiyet vermektedir. 

“FAZLA CEZA VERMEK OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURUR”

Quaresma’ya olması gerekenden daha ağır bir ceza verme girişiminin, Türk Futbolu’na olumlu değil, olumsuz sonuçları olacaktır. 

Futbol Ailesinin tüm paydaşlarının aklı selim davranması, iyiyi ve güzeli öne çıkartıp, adil oyun kurallarına bağlılığı sergilemesi, adaletli olması ve kötü sonuçlar verecek abartılı davranışlardan kaçınması herkesin yararınadır. 

Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.”

(ensonhaber)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here