Ana sayfa Gündem Türkiye finallere nasıl gider? İşte o ihtimaller..

Türkiye finallere nasıl gider? İşte o ihtimaller..

226
0
PAYLAŞ

A MİLLİ TAKIM GRUPTAN NASIL ÇIKAR?

A Milli Takım’ın 2018 yılında Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupası’na nasıl katılabilir? Son maçların olası senaryolarına göre hesaplıyoruz…

2018 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu’nda yer alan Türkiye, gruptaki 8 maç sonunda topladığı 14 puanla 3. sırada yer alıyor.

Türkiye – İzlanda maçı hangi kanalda, saat kaçta?

Peki A Milli Takımımız, gruptan nasıl çıkar?


Türkiye gruptan nasıl çıkar?


Cenk Tosun Oguzhan Ozyakup Turkey Croatia WCQ 09052017

Grupta iki maç daha oynayacak olan Türkiye, Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası’na doğrudan katılabilmek için grubu liderlikle tamamlamak zorunda. İkincilik ise, play-off kapılarını açabilir. Play-off şansı için de ay-yıldızlı ekibin gruplar arasındaki en kötü ikinci takım olmaması gerekiyor.

Şu anda 3. sırada yer alan A Milli Takım’ın bulunduğu grupta liderlik koltuğunda 16 puanlı Hırvatistan yer alıyor. İkinci İzlanda’nın 16, dördüncü Ukrayna’nın da 14 puanı bulunuyor.

Türkiye, gruptaki kalan iki maçında İzlanda (E) ve Finlandiya (D) ile karşılaşacak.


SENARYO 1: Türkiye 6 puan toplarsa


Türkiye son iki maçtan 6 puan alırsa 20 puana ulaşıyor ve İzlanda’nın üzerinde bitirmeyi garantiliyor. Aynı zamanda son gece Ukrayna (14 puan) ve Hırvatistan (16 puan) karşılaşacağı için bu iki takımın en az birinin üzerinde bitirmeyi de garantiliyor.Ukrayna önce Kosova’yı, son maçta da Hırvatistan’ı yenerse, Türkiye de iki maçını kazanırsa, her iki takım 20 puanda eşitlenecek ve grup liderliği için genel averaja bakılacak.

Hırvatistan kalan iki maçını da kazanırsa grup liderliğini garantileyecek; Türkiye de iki maçtan altı puan çıkarırsa ikinci sırada bitirmesi kesinleşecek.

Türkiye son iki maçtan altı puan çıkarır, Ukrayna ve Hırvatistan da son maçta berabere kalırsa, Türkiye ve Hırvatistan’ın 20 puanda buluşma ihtimali var. Bu durumda Hırvatistan (9 averaj) Türkiye’ye (4 averaj) karşı avantajlı durumda.

Kısacası Türkiye’nin son iki maçını da kazanması halinde grubu ilk iki sırada tamamlaması garanti. Grup liderliği için en kesin yol Ukrayna’nın Kosova deplasmanında puan kaybı yaşayıp son maçta Hırvatistan’ı yenmesinden geçiyor. Ukrayna’nın son iki maçını kazanması halinde ise genel averaja bakılacak.


SENARYO 2: Türkiye 4 puan toplarsa


Türkiye’nin grubu 18 puanla tamamlayabilmesi için İzlanda ve Finlandiya maçlarından birini kazanıp, birini berabere tamamlaması gerekiyor.

Eğer Türkiye, İzlanda’yı yenip Finlandiya ile berabere kalırsa, grup liderliği şansı neredeyse kalmayacak. Zira bu durumda birincilik için Hırvatistan’ın kalan iki maçından en fazla bir, Ukrayna’nın ise en fazla dört puan alması, İzlanda’nın da son maçında Kosova karşısında puan kaybetmesi gerekecek.

Bu senaryo için grup ikinciliği için ise farklı ihtimaller söz konusu. Birinci ihtimal, İzlanda’nın Türkiye’nin ardından Kosova maçında da puan kaybı yaşaması. Ancak bu durumda da Ukrayna iki maçını da kazanır, Hırvatistan da Finlandiya’yı yenerse Türkiye saf dışı kalabilir.

Eğer Türkiye, İzlanda ile berabere kalıp, Finlandiya’yı yenerek 18 puana ulaşırsa işler daha da zorlaşacak. Bu durumda ikincilik için İzlanda’nın son maçta Kosova karşısında puan kaybı yaşaması ve aynı zamanda Ukrayna’nın kalan iki maçının en az birinde puan kaybı yaşaması gerekecek.

Bir diğer ikincilik olasılığı için ise Hırvatistan’ın kalan iki maçında en fazla bir puan toplaması, aynı zamanda Ukrayna’nın da kalan iki maçından en fazla dört puan toplaması gerekecek.


SENARYO 3: Türkiye 3 puan toplarsa


Kabus senaryosu diyebiliriz.. Eğer Türkiye, İzlanda’yı yenip, Finlandiya deplasmanından eli boş dönerse İzlanda’nın son maçta Kosova’ya karşı puan kaybetmesini, Hırvatistan veya Ukrayna’nın da 18 puana ulaşamamalarını beklemek zorunda kalacak.


Dünya Kupası Elemeleri Formatı


 

Dünya Kupası’na Avrupa’dan ev sahibi olan Rusya dışında 13 takım katılacak. 13 takımın 9’u, grup aşamalarını lider olarak tamamlayan takımlar olacak.

Gruplarını ikinci sırada tamamlayan 9 takım ise topladıkları puanlara göre kendi aralarında sıralanacak. Bu 9 takım arasında en son sırada yer alan, yani ‘en kötü ikinci’ takım organizasyona otomatikman veda edecek. Geri kalan 8 takım ise Play-Off oynama hakkı elde edecek.

İkinci takımların belirlenmesindeki kriterler ise öncelik sırasına göre şöyle olacak:

1) En çok puan toplayan
2) En yüksek averaja sahip olan
3) En çok gol atan

İki ayaklı Play-Off eşleşmelerini kazanan dört takım, Dünya Kupası finallerine katılmaya hak kazanacak..(goalcom)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here