Ana sayfa Gündem Riekerink Süper Lig’e geliyor..

Riekerink Süper Lig’e geliyor..

16
0
PAYLAŞ

Riekerink Süper Lig’e yeşil ışık yaktı!

Jan Olde Riekerink, Galatasaray’dan ayrılığının ardından ilk kez konuştu, eski oyuncusu Wesley Sneijder’in bir yıl daha sarı-kırmızılı takımda kalacağına inandığını söyledi. Riekerink ayrıca Türkiye’yi çok sevdiğini ve Süper Lig’de çalışmaya sıcak baktığını ifade etti.

Riekerink Süper Lig'e yeşil ışık yaktı

Bayrağı Igor Tudor’a devreden “Riekerink Bey”, ayrılığı sonrasında ilk kez konuştu.

Sizden önceki Galatasaray ile sonrasındaki Galatasaray arasında ne gibi farklar görüyorsunuz?

Geçen sezonu altıncı tamamladık. Beşiktaş’ın 28 puan gerisinde, Fenerbahçe’nin 23 puan gerisinde… Bu kolay doldurulabilecek bir boşluk değil. Ben gittiğimde Beşiktaş’ın 5 puan gerisindeydik ama Fenerbahçe’den 4 puan öndeydik. Bu boşluğu bir yılda kapayabilmiştik. Finansal Fair Play ile ilgili sınırlamalara ve evimizde oynayacağımız bir Beşiktaş maçı olmasına karşın… Bu istatistikler çok önemli… Çünkü şampiyonluk yarışının içinde olmak taraftarımızı yeniden beklenti içine sokmuştu. Yeniden şampiyonluk hayali kuruluyordu.

‘Yargılayamam’

Otorite konusunda yoğun eleştiri aldınız. Bununla ilgili bir özeleştiri yapmak ister misiniz?

Önemli isimlerin, önemli kariyere sahip yıldız isimlerin bulunduğu tecrübeli ve yaş ortalaması büyük bir takımdık. Böylesi bir grubu yönetmek kolay değildi. Ancak ben her zaman oyuncuların desteğini hissettim. Takımda süreci kontrol ettiğimizden her zaman emindim.   Sıra dışı kötü olaylar yaşanmadı. Fakat bu otorite eksikliği konusunda isterseniz her harekette bunu doğrulayacak şeyler bulunabilinir. İnsanlar, gerçeği yansıtmasa bile, teknik adamı istedikleri gibi resmederler. Bana göre, otorite ile ilgili konuşmaya hiç gerek yoktu.

Size göre yaşadığı bu kadar sorunun ardından Sneijder kalır mı yoksa gider mi?

Wesley, Galatasaray’da yaptıkları büyük saygıyı hak ediyor. Kaliteli bir futbolcu olmasının yanında, her zaman takımda sorumluluk hisseden bir oyuncu da olmuştur. Sahip olduğu liderlik vasfıyla soyunma odasında hep önemli bir figürdü. Her zaman yüzde 100’ünü verdi. Sneijder’in stratejik konulara karıştığı yönündeki söylentileri kimin çıkardığı, hâlâ benim için büyük bir soru işaretidir. Benim takımım için, oyuncu olarak ve kulüp için de önemli bir kişilikti. Ancak diğer işlere hiçbir zaman burnunu sokmadı. Devam eden 1 yıllık daha sözleşmesi olduğunun farkındayım. Türkiye’de ve G.Saray’da mutlu olduğunu biliyorum. Kesinlikle taraftarlar için, kalacağını düşünüyorum.

Sizin zamanınızda topu ayağında tutmaya çalışan bir takım vardı. Tudor döneminde ise koşan ama gol pozisyonu bulamayan bir ekip…

Takımın başına geçtiğimde bunu takıma söylemiştim. Ne tarz bir oyun ve kendilerinden neler beklediğimi anlatmıştım. Bunlar futbolun dört temel anına denk düşüyordu. Top bizde olduğunda, top rakipte olduğunda ve iki geçiş anı… Bunları hep tekrarladık. Ayrıca istatistiki verilerle de ilgilenen birisiyim. Çoğu maçta topu ayağında tutan taraftık, dolayısıyla daha az koşmamız gerekti. Benim üzerinde daha çok yoğunlaştığım şey, oyuncuların doğru koşular yapmalarıydı. Daha önce oynadığımız sisteme yapılan değişikliğin ardından bu tutumun oyunda geri kaldığını hissettim.

Galatasaray’da en mutlu ve en mutsuz olduğunuz an hangisiydi?

Fenerbahçe’ye karşı Türkiye Kupası’nı kazanmak, Beşiktaş’a karşı Süper Kupa’yı kazanmak sportif olarak önemli başarılar… Bireysel olarak bakacak olursam, taraftarların benim için hazırladıkları pankart (Riekerink Bey diyeceksiniz) inanılmazdı. Bana yapılmış kişisel bir jestti. Taraftarla ilişkim zaten hep iyiydi. Bana karşı olan sevgi ve saygılarını gösterme biçimleri de çok güzeldi.

Galatasaray’dan ayrıldıktan sonra herhangi bir takımdan teklif aldın mı?

Hâlâ kazanmak için, gelecek sezon yeni bir takımı çalıştırmak için aynı hırsım var. Türkiye benim için gerçekçi bir seçenek. Çünkü ülkeyi seviyorum. İnsanlarını ve buradaki rekabeti seviyorum. Zorlu bir lig var. Büyük kulüp olma potansiyeli taşıyan kulüpler var. Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da… Futbol felsefemi Türkiye’de uygulayabileceğimi düşünüyorum. Avrupa ve Asya kulüplerinden teklif aldım. Türkiye’den de ilgilenen var. Dürüst olmak gerekirse gelecek sezon Türkiye Süper Ligi’nde yeni bir meydan okumaya başlamayı umut ediyorum.

Kaynak: Mynet

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here