Ana sayfa Anasayfa “Yıldırım Demirören Beşiktaş’a 300 milyon dolar borçlu!”

“Yıldırım Demirören Beşiktaş’a 300 milyon dolar borçlu!”

276
0
PAYLAŞ

Yıldırım Demirören, Beşiktaş’tan alacaklı değil, tam aksine borçlu. Hem de 300 milyon dolar!

Beşiktaş’ta, Scala döneminde yardımcı antrenör olarak çalışan ve Beşiktaş kongre üyesi olan Hürser Tekinoktay, Yıldırım Demirören döneminde yapılan hatalı uygulamalar nedeniyle Siyah-Beyazlı kulübün en az 200 milyon dolar zarara uğradığını iddia etti.

Geçtiğimiz hafta Yargıtay tarafından onanan, 2007 ve 2008’deki genel kurul ibralarının iptal sürecini başlatan isimlerden olan Tekinoktay, eski başkan Yıldırım Demirören’in Beşiktaş’tan alacaklı gibi gösterildiğini, gerçeğin ise tam tersi olduğunu ileri sürdü.
Tekinoktay, “Beşiktaş İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi 2012’deki röportajında kulübün Fulya’daki zararının 100 milyon dolar üzerinde olduğunu söylemiş, aynı dönemlerde Başkan Fikret Orman da yine televizyonda 67-33 oranının çok dışına çıktığını açıklamıştı. Ancak o günden bu yana Beşiktaş Kulübü, başta Fulya projesi olmak üzere uğratıldığı zararın peşine düşmedi. Kulüp, hakkı olan 96 dairenin yüzde 67’inin alamadığı gibi ve aynı zamanda tapulu malı olan 2 bin metrekarelik alanı da kaybetti. Müteahhit firma, imar artışından dolayı belediyeye vermesi gereken alan olarak Beşiktaş’ın mülkü olan ve bugün Fulya Kültür Merkezi olarak kullanılan alanı belediyeye teslim etti. Yani derneğimin, proje değişikliğinden yararlanma hakkı sözleşmede yer almasına rağmen sözleşmedeki haklarını kazanamadığı gibi bir de tapulu malı olan 2 bin metrekarelik yeri kaybetmiştir” dedi. Müteahhitin vermesi gereken alanın Beşiktaş kulübünden verilmesi ve proje değişikliğinden kaynaklanan dairelerin de verilmemesi nedeniyle 80 ile 100 dairenin kulübün eline geçmediğini vurgulayan Tekinoktay, “Yıldırım Demirören yönetiminin sadece Fulya’dan, 1 daire 1.5 milyon dolar ortalamasından hesap edersek 150 milyon dolara yakın bir hatalı yönetimi olduğu kanısındayım” ifadesini kullandı.

ALACAKLARA KARŞILIK DAVA AÇILMALI

Hürser Tekinoktay, mahkeme bilir kişilerinin de kusurlu bulduğu Del Bosque tazminatında kulübün 7.961 milyon euro, Ferrari’de de 8.157 milyon euro zarara uğratıldığını belirterek, “Kulübümüz o dönemki yönetimin UEFA’ya sahte evrak vermesi nedeniyle UEFA’dan men cezası aldı ve yaklaşık 20 milyon euroluk gelirden de oldu. Sadece bu büyük parçalarda zararın 200 milyon dolarları bulduğunu ve geçtiğini düşünmekteyim. Bunun yanı sıra borçlanmanın getirdiği finansman ve faiz giderleri, kasti bir uygulama yapıldığı Yargıtay tarafından da onanan vergi cezaları ile oluşan zarar, yine keyfi diğer başlıklar adıyla (seyahat, lüks harcamalar) toplanacak, 2007-2012 dönemine ait tüm harcamalar ayrıntılı incelenmeli. Bana göre asgari 200 milyon görünen ancak 300 milyon doları bulması muhtemel zarar da Demirören’e karşı dava açılarak istenmeli. Fikret Orman yönetimi unutmamalıdır ki, kişiler geçici, kurumlar kalıcıdır” dedi.

YÖNETİME İHTARNAME ÇEKTİ
Beşiktaş’ta 2012’de seçimi kazanan Fikret Orman yönetimi, Demirören dönemi hakkında bağımsız kurumlara ayrıntılı inceleme yaptırmış ancak bu rapor hiç açıklanmamıştı.
Beşiktaş genel kurulunun yanlış bilgi ile aldatıldığını ileri sürerek 2008’de hukuki mücadeleyi başlatan Tekinoktay, Beşiktaş’ın dava sürerken Demirören’e ödeme yapmaması için kulübe de 2 ihtarname göndermişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

instagram takipçi hilesi Youtuber Nasıl Olunur